A 12 szent éjszaka
Osváth Andrea
Nyugovóra tért karácsony éjszakáján
Mélyen elszenderedett
És nem tudott felébredni,
Míg tizenhárom nap elteltével
A nép a templomba nem ment.
OlafAsteson volt ő,
Ki egykor oly hosszan aludt.
Róla szóljon hát dalom.
(Álomlegenda Olaf Astesonról részet )
Szép hagyományaink vannak az adventben, amelyekkel a Szenteste eljövetelére várunk. Advent első vasárnapjától közösségeinkben, családunkban és egyénileg is elkezdünk készülni az ünnepre. Közös éneklés, adventi kert, az adventi koszorú vasárnaponként meggyújtott gyertyái, adventi naptár a kisebbeknek (és nagyobbaknak), az adventi erényekkel való belső munka – sokféle külső és belső készülődés segítheti, hogy lélekben is odaérjünk az ünnepi pillanathoz.
De mi történik Szenteste után? Hogyan folytatódhat az az ünnepi időszak, ami már nem az advent része? A karácsonyi időszak Szentestétől Vízkeresztig (január 6-ig) tart – és ezek a napok a karácsony tizenkét szent napja- pontosabban szólva 13 nap és 12 éjszaka. Nézzük meg közelebbről, mitől olyan különleges az évnek ez az időszaka, és miért fontos, hogy az évnek ezt az időszakát egyfajta kiemelt figyelemmel éljük át.
A napév és a holdév nem azonos hosszúságú, nem ugyanazt a „naptári” évet fedik le. A holdév, vagyis a hold tizenkét teljes ciklusa körülbelül 354 napot vesz igénybe. A napév, vagyis az az idő, ami alatt a Föld a Nap körül megtesz egy teljes kört, körülbelül 365 nap. Ez az eltérés azt jelenti, hogy a holdév körülbelül 11 nappal – vagy 12 éjszakával – ér véget, mielőtt a napév véget ér. Ez nem csak egy csillagászati jellegzetesség, hanem az év ritmusában is megvan ennek a 12 éjszakának a helye. Ez az időszak egy különleges teret hoz létre Karácsony és Vízkereszt között. Ez a pár nap a Föld éves ciklusának egy sajátos csendje, amely az ünnep után következik, és amelyre az emberi lélek választ kíván adni. Ahogyan a mag a talajban pihen, az új növekedés idejét várva, az emberi lélek is késztetést érez arra, hogy befelé forduljon és a jövőről álmodozzon – ennek az ösztönnek van egy maradványa az újévi fogadalmak kihirdetésének hagyományában.
Mit kezdhetünk ezzel a tizenkét szent éjszakával?
Lassíthatunk, elmélkedhetünk az elmúlt éven, és az előttünk álló év felé tekinthetünk, ahogyan őseink is tették régen. Egy olyan kultúrában élni, amely mindenekelőtt a hatékonyságot és a célszerűséget értékeli, tizenkét napon vagy éjszakán keresztül időt félretenni arra, hogy az ember a saját gondolataival csendben üljön, nem könnyű, de megéri a törekvést.
Sokféle leírást találhatunk arra, hogy milyen tevékenységeket végezzünk ezekben a napokban és éjszakákban. Ez az időszak alkalmas a visszatekintésre és az előre tekintésre is, attól függően, hogy hogyan dolgozunk vele. Egy pár módszert ajánlok és ha bárki ezeken túl szeretne mással dolgozni, nyugodtan keressen meg, segítek.
Azt azonban javaslom, hogy ha nem végezél még ilyen jellegű munkát ezekben a napokban, akkor hiába tetszik esetleg több is, egyet válasz ki közülük Hidd el, egynek is nehéz néha megteremteni az időt, mikor csak ezzel foglalkozol. Bármit is választasz annak lesz eredménye, és már többet teszel, mintha semmilyen belső munkát nem végeznél ezekben a napokban.
Munka az álmokkal
Ha kifejezetten az éjszakákkal szeretnénk foglalkozni, akkor azt érdemes megfigyelni, hogy milyen hangulatban ébredünk. Próbáljunk meg visszaemlékezi az utolsó álmunkra és ragadjuk meg az álom hangulatának lényegét. Ezek az álmok előrevetíthetnek valamit a következő évünkről. Tartsunk ebben az esetben egy jegyzetfüzetet az ágyunk mellett, mert mindnyájan tudjuk, milyen könnyen illannak el az álmok, akár másodpercekkel ébredésünk után.
Életkérdés vizsgálata
Ha van egy olyan kérdés, ami régóta foglalkoztat bennünket, érdemes lehet ezeket a napokat ennek a kérdésnek a vizsgálatára szánni. Fogalmazzuk meg a kérdésünket egy nyitott, én-kérdéssé formálni. (Azaz a kérdés ne eldöntendő kérdés legyen, az alanya egyes szám első személyű legyen és ne „miérttel” kezdődjön.)
A 12 szent éjszaka ébredés után szánj időt annak a végiggondolására, hogy az elmúlt év milyen eseményei hogyan hatottak ennek a kérdésnek a formálódására. Mi vitt közelebb, mi vitt távolabb a kérdés megválaszolásához. Érdemes naponta, visszafelé haladva haladva egy-egy hónapra koncentrálva végezni a kérdésen való gondolkodást. Írd le egy füzetbe, ami feljön a kérdésekkel kapacsoltban. Füzetbe írj, ez fontos! Ne telefonba vagy gépbe jegyzetelj. Más hatással van a kézírás a gondolkodásra, mint a billentyűzet vagy a képernyő nyomkodása.
Vízkeresztkor olvasd végig a feljegyzéseidet, amiket ez a 12 éjszaka után írtál. Húzd alá a legfontosabb üzeneteket, amiket magadnak megfogalmaztál és nézz rá újra a kérdésedre az ily módon kiemelt üzenetek fényében.
Visszatekintés az évre
Léteznek évértékelő füzetek, kérdéssorok. Több ilyet is találhattó a neten. Az alábbi módszer nem igényel különösebb gyakorlatot és alkalmas ara, hogy összegezzétek, az elmúlt évet és erőforrásként támogassa az elkövetkezőt.
Ezt ezért tartom a sima írásos évértékelőknél jobb, vagy azokat jól kiegészítő jó gyakorlatnak, mert a művészi munkán keresztül kimozdít az intellektuális gondolkodásból és megszólítja a érzések és az akarat régióját is. Ráadásul saját erősítő mantrát kaphatunk az egész elkövetkezendő évre.
(A gyakorlat kidolgozója Chrispoher Bee.)
December 25-től kezdődő napok mindegyikén végezd el az alábbi gyakorlatot, naponta kb 30 percben, reggel és 18 óra között. (Az időkeret lényegi részei a gyakorlatnak)
Szükséges anyagok: kreatív eszközök tetszés szerint (papír, ceruza, karton, viasz/pasztellkréta, olló, madzag stb.) December 25: December 26: ismételd meg a folyamatot a novemberrel. Ismételd az egész folyamatot naponta, utoljára január 5-én visszatekintve az előző januárra. Január 6-án gyűjtsd magad köré a 12 művészeti munkát (az asztalon, vagy a padlón) a nevükkel együtt! Az összes névből alkoss egy verset vagy mantrát és ezt írd le olvashatóan egy képeslapra! (természetesen, ha szükséges, egészítsd ki igekötőkkel és a megfelelő ragokkal)
Az előtted álló évben meditálj ezen a tartalmon minden hónapban 5 percet: |
Áldott 12 szent éjszakát!
A fenti művészi munkákat a 2019-ben készítették a biográfiai képzés résztvevői a 2018-19 közötti szent éjszakákon.